Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Viyana Büyükelçisi Sayın Hasan Göğüş'ün Kurban Bayramı Mesajı , 03.10.2014

Değerli Vatandaşlarım,

Türk asıllı Avusturyalı kardeşlerim,

 

Değerlerimizin ve geleneklerimizin paylaşılmasına vesile olan bir Kurban Bayramı’nı daha idrak etmenin mutluluğunu birlikte yaşıyoruz. 
Sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın güçlendiği, paylaşma duygusunun belirginleştiği ve küskünlerin barıştığı Bayramların hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu kez de,  kutladığımız Kurban Bayramının aramızdaki muhabbet ve dayanışmayı, kardeşlik ve aidiyet duygusunu daha da pekiştireceği muhakkaktır.

Kurban Bayramları cömertliğin ve bereketin beraberce yaşandığı, milletimizin her zamankinden daha da çok kenetlendiği, birbirine yardım elini uzattığı ve samimiyetle kucaklaştığı özel günlerdir.  Bizi asırlardır birbirimize bağlayan, kardeş kılan bu yardımlaşma ve dayanışma ruhudur.

Bayramın bu özelliği hele ki yurtdışında yaşayan bizler için ayrı bir anlam arz eder.

Bildiğiniz üzere son yıllarda Türkiye, büyük başarılara imza atmıştır. Her vesileyle vurguladığımız gibi, Türkiye’nin tüm başarılarında, yurtdışında yaşayan sizlerin de payı büyüktür.

Avusturya’da siyasi, ekonomik ve sosyal hayattaki konumunu geçen yıllar içinde sürekli olarak daha ileri bir noktaya taşımayı başarmış olan Avusturya Türk toplumu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da, gerek Avusturya gerek Türkiye için gurur kaynağı olmaya devam edecektir.

Bu duygularla, hepinizin Kurban Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, Bayramın tüm dünyaya ve insanlığa her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum.                                                                                          

Hasan Göğüş

T.C. Viyana Büyükelçisi