Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Viyana Büyükelçisi Hasan Göğüş'ün Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 29.10.2014

Değerli Vatandaşlarım,

Türk asıllı Avusturyalı kardeşlerim,

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91.Yıldönümünü sizlerle birlikte kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayım. Ulu önder Atatürk’ün liderliğinde yürütülen istiklal mücadelemiz, bundan tam 91 yıl önce Cumhuriyetimizin kurulmasıyla taçlandırılmıştır. Milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyetin ilanı, ülkemizin istikametini belirleyen en önemli adımı teşkil etmiştir.

Başarısını ve gücünü, milletin egemenliğine dayanan kuruluş felsefesinden alan Türkiye Cumhuriyeti 91 yıl içerisinde, Atatürk’ün belirlediği muasır medeniyet seviyesine ulaşma hedefi doğrultusunda önemli mesafe kaydetmiştir. Demokratik ve laik yapısı, insan haklarına bağlılığı, güçlü ekonomisi,  genç ve dinamik nüfusuyla ülkemiz bugün çevresine ilham veren, istikrar ve refah yayan bir ülke konumundadır. Kaydedilen tüm bu atılımların zeminini yaratan Cumhuriyetimiz, hepimizin koruması ve yaşatması gereken en değerli ortak varlığımızdır. Avusturya’yı yurt edinmiş bulunan Türk toplumunun da birlik ve beraberlik içinde Cumhuriyetimizi, nitelikleri ve kazanımlarıyla daha da ileriye taşıyacağına ve Türkiye-Avusturya ilişkilerinin daha da güçlendirilmesine katkı sağlamaya devam edeceğine inancım tamdır.

 

Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin kurucusu yüce Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyor, Avusturya’daki Türk toplumunun değerli üyelerinin Cumhuriyet Bayramını içtenlikle kutluyorum.

                                                                           

Hasan Göğüş

T.C. Viyana Büyükelçisi