Türkiye Cumhuriyeti

Viyana Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Siyasi İlişkiler, 17.05.2017

Tarihçe:

Türkiye ile Avusturya arasındaki diplomatik ilişkiler, takriben Osmanlı İmparatorluğunun kurulmasından 160 sene sonra başlamıştır. Orta çağın sonuna kadar sadece savaş ilanı, barış anlaşması, mülki ihtilaflar, ittifaklar, tahta çıkma, düğün ve cenaze törenleri gibi nedenlerle karşılıklı elçiler gönderilmiştir. 15. yüzyılın sonundan itibaren gelişen Avrupa Devletler Sistemi, diğer devletler hakkında derinlemesine bilgi sahibi olma gereksinimi ve tehditlere karşı önlem alınmasının önemi de göz önünde bulundurularak, diplomatik ilişkilerin geliştirilmesini ve daimi temsilcilik bulundurma zorunluluğunu beraberinde getirmiştir.

Avusturya'nın 16. yüzyılın ortasından itibaren İstanbul'da daimi bir diplomatik temsilciliği bulunmasına ve Habsburg Hanedanının 1526 yılında kurulan Avusturya-Macaristan monarşisi ile gelişen yoğun ilişkilere rağmen, Osmanlı İmparatorluğunun Avusturya'daki temsili 1700'lerin sonuna kadar ad hoc Büyükelçilerle sınırlı kalmış, ilk Daimi Büyükelçi İbrahim Afif Efendi 1798 yılında Viyana'ya gelmiştir.

1529 ve 1683 yıllarında gerçekleştirilen iki Viyana kuşatmasının iki millet arasında kökleri çok eski zamanlara dayanan bir etkileşim yarattığı ve bu etkileşimin izlerinin Avusturya’da halen görülmeye devam ettiği gözlemlenmektedir.

Mevcut durum:

Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin mevcut durum, derin ortak tarihimizin gereğini ve iki ülke arasındaki işbirliği potansiyelini yansıtmamaktadır. Avusturya’nın ülkemizin temel öncelik ve çıkarlarına karşı bir süredir sergilediği olumsuz tutum, Büyükelçimizin 2015 yılında 5,5 ay süreyle, 2016 yılında ise 22 Ağustos’tan bu yana istişareler için Türkiye’ye çağırılmasına sebep olmuştur.

Avusturya’da yaşayan yaklaşık 300 bin kişiden oluşan Türk toplumu da iki ülke arasında kültürel ve ticari ilişkileri pekiştiren bir köprü oluşturmaktadır. 2014 yılında, Türkiye-Avusturya İşgücü Anlaşması’nın 50. yıldönümü vesilesiyle yıl boyunca her iki ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmiştir.

Diğer yandan, Mayıs 2015’te Viyana’da faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi de ülkemizin Avusturya’daki tanıtımına önemli katkı sağlamaktadır.

 İki ülke arasında çeşitli illerimizden vali ve belediye başkanları ile ekonomik içerikli heyetler Avusturya’ya gelerek muhataplarıyla görüşmelerde bulunmaktadır.